„За шест месеци ове године производња угља у ЕПС-у већа је за седам одсто у односу на исти период прошле године и то показује да улагања у модернизацију и обнову рударских система дају резултате. Коп „Радљево“ је стратешки пројекат за нашу енергетику јер је отварање копа у пуном капацитету предуслов за стабилно и дугорочно снабдевање угљем термоелектрана“, рекао је Јанковић.
Он је истакао да ће Министарство рударства и енергетике наставити континуирано да пружа подршку како би се сви послови завршили у складу са планом ЕПС-а и извођача радова.
„Улагања у нова два рударска система на копу „Радљево“ у износу од 180 милиона евра већ наредне године омогућиће додатну производњу откривке од 16 до 19 милиона кубних метара годишње. То је неопходан предуслов за експлоатацију угља”, објаснио је Јанковић.
Генерални директор ЕПС је указао на то да је веома важно да се поштују рокови и прати договорена динамика са извођачима.
„Циљ је да опрему за ПК „Радљево“ монтирамо и припремимо за транспорт у коп и почетак рада, како смо планирали током наредне године. Видљиво је да радови на терену напредују и да, током сваког обиласка, шаљемо поруку колико је овај инвестициони пројекат важан за производи процес и енергетску сигурност Србије”, нагласио је Живковић.
Велика улагања у основну рударску опрему, резултат су опредељења Владе Србије и ЕПС-а и да се инвестира у термо и рударски сектор ради обезбеђења енергетске сигурности. У току је једна од најобимнијих монтажа рударске опреме, јер се истовремено припремају и монтирају четири производна система. Паралелно са монтажом за коп „Радљево“, ради се и на припреми за монтажу нове рударске опреме за Поље „Е“, како би се и на том копу додатно повећало откопавање откривке, што ће омогућити додатну производњу угља.