Министарка је истакла да Србија није зауставила реформе након похвала које је претходних година добила за постигнуте резултате, већ је наставила да спроводи активности у циљу јачања енергетског сектора и законодавног оквира.
„Србија је прва у региону усвојила измене и допуне Закона о енергетици којим се у наше законодавство преносе кључне одредбе европског Пакета за чисту енергију “ рекла је Ђедовић Хандановић.
Додала је да су усвајањем кључних подзаконских аката створени услови за техничко спајање тржишта електричне енергије Србије са тржиштима ЕУ и земаља уговорних страна Енергетске заједнице, што ће, како је истакла, бити историјски тренутак за нашу земљу.
„У наредних месец и по дана очекујем да усвојимо подзаконска акта чиме ћемо испунити све предуслове за спајање са тржиштем електричне енергије са ЕУ. Након тога део посла треба да ураде европски партнери у оквиру својих надлежности АЦЕР и ЕНТСОЕ пре свега, чиме и почиње технички процес спајања нашег тржишта које по правилу траје 18 месеци. То ће бити историјски догађај за нашу земљу у смислу користи за грађане и привреду”, рекла је министарка.
Осврнула се и на успехе у гасном сектору, међу којима је сертификација „Транспортгаса“ као независног оператора транспортног система, као и добре оцене које је Србија добила у најновијем извештају Енергетске заједнице у којем је Србија има лидерску позицију у сектору електроенергетике и обновљивих извора енергије.
Министарка је нагласила да ЕПС ове године проширује свој зелени портфолио за додатних 76 МW из енергије ветра и сунца, а да су у току припреме за изградњу соларних електрана снаге 1000 МW са 200 МW батерија, у сарадњи са партнерима из САД-а и Републике Кореје. У протекле две године капацитети из ОИЕ у Србији повећани су за 83%, а цилј је да до 2030. године 45% електричне енергије долази из обновљивих извора.
Говорећи о инвестиционом циклусу, Ђедовић Хандановић је навела да је у току ажурирање Полазних основа плана развоја енергетске инфраструктуре и мера енергетске ефикасности којим су предвиђена улагања у модернизацију и изградњу енергетске инфраструктуре у наредних 10 година бити између 14-15 милијарди евра.
“Потребна су нам улагања да наставимо развој енергетског сектора, да стимулишемо енергетске компаније да реализују те инвестиције, где ће држава у неким случајевима морати да помогне, а морамо да наставимо да стимулишемо и приватни сектор. Према листи капиталних и развојних пројеката које је ћемо представити до краја маја, процене су да ће нам бити неопходна улагања од око 7 милијарди евра у ОИЕ и хидро сектор, 2,5 милијарде евра у термо капацитете и гасне електране, више од 2 милијарде евра у преносну и дистрибутивну мрежу и 1,8 милијарди евра у сектор гаса и нафте” рекла је она.
Министарка је посебно истакла значај регионалне повезаности, најављујући почетак изградње треће секције Трансбалканског коридора и Панонског коридора са Мађарском, као и гасних интерконекција са Румунијом и Северном Македонијом.
„Ускоро почиње и изградња треће секције прве фазе Трансбалканског коридора, који је витални део будућих транзита електричне енергије преко територије Републике Србије и којим ће се обезбедити боље повезивање нашег тржишта електричне енергије са Босном И Херзеговином, Црном Гором, Италијом и остатком Европе, као и сигурније снабдевање наших потрошача. Све што радимо у енергетском сектору – од закона до капиталних инвестиција има јасан циљ - већу сигурност снабдевања, бољу повезаност са суседима и убрзану транзицију ка одрживој енергетици“ закључила је министарка.